E2E-X1R5C18 2M
DigiKey Part Number
E2E-X1R5C182M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X1R5C18 2M
Description
SENSOR INDUCT 1.5MM NPN M8 NO
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.059" (1.5mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M8
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Stainless Steel
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.059" (1.5mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M8
Response Frequency
2kHz