Image for E2E-X12C218 5M is not available
E2E-X12C218 5M
DigiKey Part Number
E2E-X12C2185M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2E-X12C218 5M
Description
SENSOR INDUCT 12MM NPN M18 NC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inductive Proximity Sensor 0.472" (12mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M18
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.472" (12mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NC, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M18
Response Frequency
500Hz