E2A-M30LS15-WP-B1 2M is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Omron Automation and Safety
In Stock: 0
Datasheet
Inductive Proximity Sensor 0.591" (15mm) IP67, IP69K Cylinder, Threaded - M30
E2A-M30LS15-WP-B1 2M
DigiKey Part Number
Z3429-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2A-M30LS15-WP-B1 2M
Description
SENSOR PROX INDUCTIVE 15MM CYL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
E2A-M30LS15-WP-B1 2M Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Nickel-Plated Brass
Series
Voltage - Supply
10V ~ 32V
Packaging
Bulk
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Sensor Type
Inductive
Ingress Protection
IP67, IP69K
Sensing Distance
0.591" (15mm)
Indicator
LED
Output Type
PNP-NO, 3-Wire
Package / Case
Cylinder, Threaded - M30
Response Frequency
250Hz