D4CC-3002
DigiKey Part Number
SW1207-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D4CC-3002
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 30V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D4CC-3002 Models
Category
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Operating Force
1200gf
Series
Release Force
450gf
Packaging
Bulk
Operating Position
1.122" (28.5mm)
Part Status
Active
Pretravel
0.071" (1.8mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.008" (0.2mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.118" (3.0mm)
Current Rating (Amps)
1A (DC)
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
200,000 Cycles
Actuator Type
Roller Plunger
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C