A22EL-M-24A-02
A22EL-M-24A-02
A22EL-M-24A-02
DigiKey Part Number
Z5889-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A22EL-M-24A-02
Description
SW E-STOP TWIST RESET 10A 110V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Emergency Stop Switch DPST-NC Panel Mount, Front Illuminated (Red)
EDA/CAD Models
A22EL-M-24A-02 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current Rating (Amps)
10A (AC/DC)
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage Rating - AC
110 V
Series
Voltage Rating - DC
24 V
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
Circular - 22.30mm Dia
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Panel Mount, Front
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Reset Operation
Twist
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Circuit
DPST-NC
Illumination Voltage (Nominal)
24 VAC/DC