QHHD019A0B41Z Bottom
QHHD019A0B41Z
DigiKey Part Number
555-QHHD019A0B41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QHHD019A0B41Z
Description
DC DC CONVERTER 12V 225W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 19A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
QHHD019A0B41Z Models
Category
Power (Watts)
225 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
93.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 1/4 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
19A