QBDW033A0B41Z
DigiKey Part Number
555-QBDW033A0B41Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QBDW033A0B41Z
Description
DC DC CONVERTER 12V 396W
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Intermediate Bus Converter, Digital DC DC Converter 1 Output 12V 33A 36V - 75V Input
Category
Power (Watts)
396 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
95.3%
Voltage - Input (Min)
36V
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Current - Output (Max)
33A