PVX012A0X3-SRZ
DigiKey Part Number
555-PVX012A0X3-SRZTR-ND - Tape & Reel (TR)
555-PVX012A0X3-SRZCT-ND - Cut Tape (CT)
555-PVX012A0X3-SRZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVX012A0X3-SRZ
Description
DC DC CONVERTER 0.6-5.5V 66W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 5.5V 12A 3V - 14.4V Input
Category
Power (Watts)
66 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
93.9%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
17-SMD Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
0.48" L x 0.48" W x 0.34" H (12.2mm x 12.2mm x 8.5mm)
Voltage - Input (Max)
14.4V
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
12A