NQR010A0X4Z | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 555-NQR010A0X4Z-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NQR010A0X4Z |
Description | DC DC CONVERTER 0.6-6V 60W |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.6 ~ 6V 10A 4.5V - 14V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 60 W |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
Packaging Tray | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Efficiency 94% |
Type Non-Isolated PoL Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 5-SIP Module |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Size / Dimension 0.41" L x 0.33" W x 0.65" H (10.4mm x 8.4mm x 16.5mm) |
Voltage - Input (Max) 14V | Control Features Enable, Active High |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 10A |