KBVW010A0B641-HZ
DigiKey Part Number
555-KBVW010A0B641-HZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KBVW010A0B641-HZ
Description
BUS CONVERTER, 120W SIXTEENTH-BR
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 10A 36V - 75V Input
Category
Voltage - Isolation
2.25 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Heat Sink, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
92.5%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Sixteenth Brick
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.30" L x 0.90" W x 0.50" H (33.0mm x 22.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Supplier Device Package
Sixteenth Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
10A
Approval Agency
CE
Power (Watts)
120 W