EHHD024A0A41-18HZ
DigiKey Part Number
555-EHHD024A0A41-18HZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHHD024A0A41-18HZ
Description
DC DC CONVERTER 5V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 24A 18V - 75V Input
Category
Power (Watts)
120 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
92%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
8-DIP Module, 1/8 Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
24A