TGHLV10R0JE
DigiKey Part Number
TGHLV10R0JE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TGHLV10R0JE
Description
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 200W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 200W Thick Film Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Features
Non-Inductive, Pulse Withstanding, RF, High Frequency
Packaging
Tray
Coating, Housing Type
Epoxy Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
10 Ohms
Size / Dimension
1.496" L x 0.980" W (38.00mm x 24.90mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.483" (12.26mm)
Power (Watts)
200W