K21L0C-P05LJG0-620S
DigiKey Part Number
1907-1341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K21L0C-P05LJG0-620S
Description
CONN RCPT FMALE 5P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K21L0C-P05LJG0-620S Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Features
Backshell, Strain Relief
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
5
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Shell Size - Insert
1
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C