K10K0C-P07LCC0-4500
DigiKey Part Number
1907-1202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10K0C-P07LCC0-4500
Description
CONN RCPT FMALE 7P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10K0C-P07LCC0-4500 Models
Category
Shell Finish
Chrome over Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Current Rating (Amps)
4A
Number of Positions
7
Cable Opening
0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
Shell Size - Insert
0
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C