MCIMX6Q5EYM10AC
DigiKey Part Number
MCIMX6Q5EYM10AC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX6Q5EYM10AC
Description
IC MPU I.MX6Q 1.0GHZ 624FCPBGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6Q 4 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-FCPBGA (21x21)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCIMX6Q5EYM10AC Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Manufacturer
NXP USA Inc.
SATA
SATA 3Gbps (1)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)
Number of Cores/Bus Width
4 Core, 32-Bit
Speed
1.0GHz