MCIMX6D5EYM10AE
DigiKey Part Number
568-13532-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCIMX6D5EYM10AE
Description
IC MPU I.MX6D 1.0GHZ 624FCPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-A9 Microprocessor IC i.MX6D 2 Core, 32-Bit 1.0GHz 624-FCPBGA (21x21)
Category
Ethernet
10/100/1000Mbps (1)
Manufacturer
NXP USA Inc.
SATA
SATA 3Gbps (1)
Series
USB
USB 2.0 + PHY (4)
Voltage - I/O
1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.3V
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 105°C (TJ)
Number of Cores/Bus Width
2 Core, 32-Bit
Speed
1.0GHz