MCF52259CVN80
DigiKey Part Number
568-13640-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF52259CVN80
Description
IC MCU 32B 512KB FLASH 144MAPBGA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 144-MAPBGA (13x13)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
Coldfire V2
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz