MCF52254CAF66
DigiKey Part Number
MCF52254CAF66-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCF52254CAF66
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coldfire V2 MCF5225x Microcontroller IC 32-Bit 66MHz 512KB (512K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
MCF52254CAF66 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
66MHz