MC9S12C32CFAE25
DigiKey Part Number
MC9S12C32CFAE25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC9S12C32CFAE25
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 48LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
HCS12 HCS12 Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.35V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
HCS12
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
25MHz