LPC54605J512ET180E is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
NXP USA Inc.
In Stock: 920
Datasheet
ARM® Cortex®-M4 LPC546xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 512KB (512K x 8) FLASH 180-TFBGA (12x12)
LPC54605J512ET180E
DigiKey Part Number
568-13365-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC54605J512ET180E
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLSH 180TFBGA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
16K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
200K x 8
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.71V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 12x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M4
Oscillator Type
Internal
Core Size
32-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
180MHz