LPC1763FBD100,551 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NXP USA Inc.
In Stock: 389
Datasheet
ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14)
MCUXpresso Software & Tools Announcement from Geoff Lees
LPC1763FBD100,551
DigiKey Part Number
568-5658-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPC1763FBD100,551
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LPC1763FBD100,551 Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
64K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.4V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x12b; D/A 1x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
100MHz