180-M15-203L031
DigiKey Part Number
180-M1531FN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-M15-203L031
Description
CONN D-SUB HD RCPT 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
180-M15-203L031 Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
3A
Connector Style
Features
Shielded
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Black
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
24-28 AWG
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C