180-044-202L031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 61
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
180-044-202L031
180-044-202L031
180-044-202L031
DigiKey Part Number
6844FER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-044-202L031
Description
CONN D-SUB HD RCPT 44POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
180-044-202L031 Models
Category
Flange Feature
Mating Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Shielded
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C