180-015-103L011 Back
180-015-103L011
180-015-103L011
180-015-103L011
DigiKey Part Number
4815ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180-015-103L011
Description
CONN D-SUB HD PLUG 15POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Cable Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents, Shielded
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
1 (DE, E) High Density
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C