172-E50-102R001
172-E50-102R001
172-E50-102R001
DigiKey Part Number
1150MER-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-E50-102R001
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Features
Grounding Indents
Connector Type
Plug, Male Pins
Color
White
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C