172-050-142R911 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 32
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-050-142R911
DigiKey Part Number
4950MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-142R911
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
5A
Features
Board Lock, Grounding Indents
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C