172-050-142R031 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 32
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-050-142R031
172-050-142R031
172-050-142R031
DigiKey Part Number
4650MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-142R031
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Wire Wrap
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Color
Beige
Number of Rows
3
Contact Form
Machined
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C