172-050-142R001 is Obsolete and no longer manufactured.
NorComp Inc.
In Stock: 2
Datasheet
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-050-142R001
172-050-142R001
172-050-142R001
DigiKey Part Number
1650MNA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-050-142R001
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS PNL MNT WW
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Wire Wrap
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Rows
3
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Polyester
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C