172-037-202R021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NorComp Inc.
In Stock: 21
Datasheet
Similar
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
172-037-202R021
172-037-202R021
172-037-202R021
DigiKey Part Number
3137FA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-037-202R021
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS PNL MNT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
172-037-202R021 Models
Category
Termination
Solder Cup
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Obsolete
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Color
Beige
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Mounting Type
Wire Gauge
20-26 AWG
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-50°C ~ 100°C