R200A0-051-D0760
DigiKey Part Number
P18920-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R200A0-051-D0760
Description
FAN AXIAL 200X51MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Round - 200mm Dia Ball 783.0 CFM (21.92m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
74.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
139.2 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Size / Dimension
Round - 200mm Dia
Current Rating (Amps)
2.9A
Width
51.00mm
Voltage Range
30 ~ 72VDC
Air Flow
783.0 CFM (21.92m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
4.120 in H2O (1028.0 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C