F225H1-092-D0720
DigiKey Part Number
12-F225H1-092-D0720-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F225H1-092-D0720
Description
225X92MM 48VDC TACH/PWM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 225mm Dia Ball 689.0 CFM (19.50m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
70.0dB
Series
Power (Watts)
96 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
Size / Dimension
Round - 225mm Dia
Approval Agency
CE, cURus
Width
99.00mm
Current Rating (Amps)
2.00A
Air Flow
689.0 CFM (19.50m³/min)
Voltage Range
36 ~ 72VDC
Static Pressure
2.000 in H2O (498.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C