F175G1-061-D0750
DigiKey Part Number
12-F175G1-061-D0750-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F175G1-061-D0750
Description
FAN IMP MTRZD 175X69MM 48VDC
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 48VDC Round - 175mm Dia Ball 534.4 CFM (14.96m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
77.0dB(A)
Series
Power (Watts)
153.6 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Round - 175mm Dia
Operating Temperature
-22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
Width
69.00mm
Current Rating (Amps)
3.20A
Air Flow
534.4 CFM (14.96m³/min)
Voltage Range
36 ~ 54VDC
Static Pressure
4.070 in H2O (1013.8 Pa)
Material - Frame
Aluminum
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C