3122FT-D4W-B56-E50 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Delta Electronics
In Stock: 521
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 138.0 CFM (3.86m³/min) 4 Wire Leads
3122FT-D4W-B56-E50
DigiKey Part Number
P14778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3122FT-D4W-B56-E50
Description
FAN AXIAL 80X56MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
65.5dB
Series
Power (Watts)
46.8 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Obsolete
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.485 lb (219.99 g)
Width
56.00mm
Current Rating (Amps)
3.9A
Air Flow
138.0 CFM (3.86m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
3.630 in H2O (905.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C