2406VL-04W-B60-B00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.4 CFM (0.543m³/min) 2 Wire Leads
2406VL-04W-B60-B00
DigiKey Part Number
12-2406VL-04W-B60-B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2406VL-04W-B60-B00
Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Category
Noise
36.5dB
Mfr
Power (Watts)
1.56 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.121 lb (54.88 g)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.130A
Width
15.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
19.4 CFM (0.543m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C