Image for 17250VA-24R-EL-00 is not available
17250VA-24R-EL-00
DigiKey Part Number
12-17250VA-24R-EL-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
17250VA-24R-EL-00
Description
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Round - 172.7mm Dia Ball 346.1 CFM (9.69m³/min) 3 Wire Leads
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Packaging
Bulk
Noise
62.0dB
Part Status
Active
Power (Watts)
43.2 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Round - 172.7mm Dia
Termination
3 Wire Leads
Width
50.80mm
Current Rating (Amps)
1.80A
Air Flow
346.1 CFM (9.69m³/min)
Voltage Range
18 ~ 26.4VDC
Static Pressure
1.250 in H2O (312.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C