1611RL-04W-B80-B00
DigiKey Part Number
12-1611RL-04W-B80-B00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1611RL-04W-B80-B00
Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 19.4 CFM (0.543m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
60.0dB
Mfr
Power (Watts)
7.44 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, UL, VDE
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.106 lb (48.08 g)
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
0.620A
Air Flow
19.4 CFM (0.543m³/min)
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Static Pressure
1.611 in H2O (402.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
80000 Hrs @ 25°C