12539JE-12L-BA-F0
DigiKey Part Number
P122269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12539JE-12L-BA-F0
Description
FAN AXIAL 125.4X39MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 125.4mm L x 125.4mm H Ball 75.0 CFM (2.10m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
12539JE-12L-BA-F0 Models
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
34.0dB
Series
Power (Watts)
2.88 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
-40 ~ 104°F (-40 ~ 40°C)
Size / Dimension
Square - 125.4mm L x 125.4mm H
Current Rating (Amps)
0.240A
Width
39.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
75.0 CFM (2.10m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.150 in H2O (37.4 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ -20°C