11938MB-A1N-EA-00
DigiKey Part Number
12-11938MB-A1N-EA-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11938MB-A1N-EA-00
Description
FAN 119MM X 38MM 115VAC TERMINAL
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 119mm L x 119mm H Ball 102.0 CFM (2.86m³/min) 2 Terminals
Noise
41.0dB
Series
Power (Watts)
14.50W
RPM
2900 RPM
Voltage - Rated
115VAC
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.210A
Width
38.00mm
Air Flow
102.0 CFM (2.86m³/min)
Static Pressure
0.310 in H2O (77.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C