11925SA-12N-AL-00
DigiKey Part Number
P16999-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SA-12N-AL-00
Description
FAN AXIAL 119X25MM 12VDC WIRE
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 91.0 CFM (2.55m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
37.0dB
Mfr
Power (Watts)
2.88 W
Packaging
Box
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Weight
0.309 lb (140.16 g)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.240A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
91.0 CFM (2.55m³/min)
Static Pressure
0.190 in H2O (47.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C