11925SA-12L-EAD-0 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 119mm L x 119mm H Ball 67.1 CFM (1.88m³/min) 2 Wire Leads
11925SA-12L-EAD-0
DigiKey Part Number
12-11925SA-12L-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
11925SA-12L-EAD-0
Description
FAN AXIAL 119X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
30.0dB
Series
Power (Watts)
1.56 W
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 119mm L x 119mm H
Current Rating (Amps)
0.130A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.8VDC
Air Flow
67.1 CFM (1.88m³/min)
Static Pressure
0.110 in H2O (27.4 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C