08080EA-12S-E6D-2
DigiKey Part Number
12-08080EA-12S-E6-D2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08080EA-12S-E6D-2
Description
80X80X80MM, 12VDC, 15,800/16,300
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 141.0 CFM (3.95m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Dual Speed, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
79.0dB(A)
Series
Power (Watts)
118 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
80.00mm
Current Rating (Amps)
9.80A
Air Flow
141.0 CFM (3.95m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
10.000 in H2O (2490.8 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C