08038DA-12T-E6E-F
DigiKey Part Number
12-08038DA-12T-E6-EF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
08038DA-12T-E6E-F
Description
80X80X38MM, 12VDC, 17,000 RPM, 1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 137.7 CFM (3.86m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
76.5dB(A)
Series
Power (Watts)
79.2 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
6.60A
Air Flow
137.7 CFM (3.86m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 12.6VDC
Static Pressure
5.480 in H2O (1365 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C