06025VA-12Q-AU-03
DigiKey Part Number
12-06025VA-12Q-AU-03-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025VA-12Q-AU-03
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 39.2 CFM (1.10m³/min) 4 Wire Leads
Category
Noise
54.0dB
Mfr
Power (Watts)
6 W
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cULus, VDE
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.500A
Width
25.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
39.2 CFM (1.10m³/min)
Static Pressure
0.980 in H2O (244.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C