06025SA-24P-EA-D0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 534
Datasheet
Parametric Equivalent
NMB Technologies Corporation
In Stock: 214
Datasheet
In Stock: 93
Image for 06025SA-24P-EA-D0 is not available
06025SA-24P-EA-D0
DigiKey Part Number
12-06025SA-24P-EA-D0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06025SA-24P-EA-D0
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 24.0 CFM (0.672m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
33.0dB
Series
Power (Watts)
1.7 W
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
0.070A
Width
25.00mm
Voltage Range
12 ~ 27.6VDC
Air Flow
24.0 CFM (0.672m³/min)
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C