06015VE-12P-CT-00
DigiKey Part Number
12-06015VE-12P-CT-00-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
06015VE-12P-CT-00
Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.4 CFM (0.543m³/min) 3 Wire Leads
Category
Noise
36.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.56 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.130A
Air Flow
19.4 CFM (0.543m³/min)
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.272 in H2O (67.7 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C