05125GS-12N-AA-D0
05125GS-12N-AA-D0
05125GS-12N-AAD-0
DigiKey Part Number
12-05125GS-12N-AAD-0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05125GS-12N-AAD-0
Description
FAN BLOWER 51X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Square/Rounded - 51mm L x 51mm H Ball 7.1 CFM (0.199m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart
Mfr
Noise
39.0dB
Series
Power (Watts)
2.4 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square/Rounded - 51mm L x 51mm H
Current Rating (Amps)
0.200A
Width
25.00mm
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Air Flow
7.1 CFM (0.199m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.680 in H2O (169.4 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C