04056EA-12R-EU-B2(secondary)
04056EA-12R-EUB-2
DigiKey Part Number
12-04056EA-12R-EUB-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04056EA-12R-EUB-2
Description
FAN AXIAL DUAL 40X56MM 12VDC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial (Dual) 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 30.3 CFM (0.848m³/min) 4 Wire Leads per Fan
Category
Noise
69.0dB
Mfr
Power (Watts)
15.6 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads per Fan
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Current Rating (Amps)
1.30A
Width
56.00mm
Voltage Range
10.8 ~ 12.6VDC
Air Flow
30.3 CFM (0.848m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
3.100 in H2O (772.2 Pa)
Material - Blade
Plastic
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C