04028DA-12V-A6K-G
DigiKey Part Number
12-04028DA-12V-A6-KG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04028DA-12V-A6K-G
Description
40X40X28MM, 12VDC, 29,500 RPM, 3
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 39.9 CFM (1.13m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
67.0dB
Series
Power (Watts)
36 W
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
28.00mm
Current Rating (Amps)
3.00A
Air Flow
39.9 CFM (1.13m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
5.430 in H2O (1352.5 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C