04020VA-12R-AU-01
DigiKey Part Number
12-04020VA-12R-AU-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04020VA-12R-AU-01
Description
40X40X20MM, 12VDC, 12,000 RPM, 1
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 13.4 CFM (0.375m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
46.0dB
Series
Power (Watts)
3.6 W
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Approval Agency
CE, cULus, VDE
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
13.4 CFM (0.375m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.660 in H2O (164.4 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C