04020VA-12Q-CA-00
04020VA-12Q-CA-00
NMB IP69K-Rated Cooling Fans | Digi-Key Daily
04020VA-12Q-CA-00
DigiKey Part Number
P19874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04020VA-12Q-CA-00
Description
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 12.4 CFM (0.347m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
42.0dB
Mfr
Power (Watts)
1.56 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.088 lb (39.92 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.130A
Air Flow
12.4 CFM (0.347m³/min)
Voltage Range
9 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.570 in H2O (142.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C